Recenzje - Literatura

Juárez - krwawe miasto

2011-03-25 10:48:53

"Wielu młodych ludzi przybywa do Juárez, by zrealizować amerykański sen. Ludzie napływają z południa, są przyzwoici, ciężko pracują i nie wiedzą nic o ulicach. Zabierają ich przestępcy i wkrótce ci młodzi ludzie kupczą swoimi ciałami i biorą narkotyki. Po roku mają tatuaże gangu. Szefowie mafii sprzedają teraz prochy tam, gdzie rośnie popyt i nie muszą przebijać się z nimi do USA. Obecnie tonę kokainy przerabiają czternastolatki" - oto smutna prawda o Juárez, mieście, w którym na ulicach można znaleźć wyłącznie śmierć, a morderstwo samo w sobie "to po prostu mały fragment życia".

Świat usłyszał o tym miejscu  za sprawą dokumentu „Miasto zbrodni”, emitowanego przez stację TVN. Teraz zaś, makabryczny fenomen Juárez przedstawia Charles Bowden w książce „Mordercze miasto. Meksykańskie lekcje umarłych”. Dowiemy się z niej, że są dwa sposoby na utratę zdrowia psychicznego w Juárez. Jeden z nich stanowi wiara, że przemoc jest efektem wojen pomiędzy kartelami. Drugim jest pragnienie zrozumienia tego, co stoi za każdym z morderstw.

Autor zmusza nas do zastanowienia się jak to jest żyć w miejscu, w którym możesz zabić kogokolwiek, i nie stanie się nic oprócz tego, że ofiara będzie martwa. Nie zostaniesz aresztowany za ten akt zbrodni, możesz żyć dalej swoim życiem i … zabijać dalej.

Trzydziestoletni Ernesto Romero Adame to pierwsza oficjalna ofiara sezonu morderstw. Niecałe trzy tygodnie później znaleziono zastrzelonego Juliána Cháireza Hernándeza, porucznika policji, a siedem godzin później, zwłoki nagiej Mirny Yeseni Muńoz Ledo Marín, zadźganej nożem. To zaledwie początek krwawej masakry i zwłok, których tożsamość udało się zidentyfikować. A ile jest takich bezimiennych ofiar porzuconych gdzieś na poboczach dróg czy w motelach opłaconych na jedną noc?

„Mordercze miasto” nie jest jednak wyłącznie opowieścią o morderstwach - te nie rozróżniają płci i nie istotne są ich przyczyny „Morderstwo (…) może zostać odrzucone jako coś niezwykłego, irracjonalnego albo ekstremalnego”- pisze autor. Książka to obraz piekła na ziemi, miasta przesiąkniętego krwią, przemocą, zgnilizną, miasta, gdzie policja rywalizuje z wojskiem o względy przestępców, a narkotyki zalewają rynek. Charles Bowden stworzył przenikliwy, wstrząsający reportaż o mieście, w którym „sposobem na życie są posypane kulami ulice z graffiti na ścianach, stalowe kraty w oknach, ostrożnie wychylające się twarze i ciała, na zniszczonych chodnikach”. W książce splata się ze sobą kilka wątków: mamy Miss Sinaloę, piękność, która wybrała się na przyjęcie w Juárez i tam została wielokrotnie zgwałcona, następnie oszalałą porzucono na pustyni w Azylu; mamy dziennikarza, który ośmielił się popełnić błąd - napisać prawdę o Meksyku; nawróconego El Pastor, prowadzącego przytułek dla obłąkanych i  - skruszonego  seryjnego zabójcę.

Książkę kończy zbiór wycinków z meksykańskich gazet „El Diario”, „Frontera Norte Sur” czy „El Paso Times” z 2008 r. dających obraz tego, co dzieje się na ulicach morderczego miasta, gdzie gwałty, tortury i porwania są na porządku dziennym. Charles Bowden pisząc „Mordercze miasto” funduje nam wycieczkę do piekła, a jest to piekło na ziemi. Jednocześnie Juárez to miejsce w którym „wszyscy czują, że żyją”. Jakie jest zatem to miasto? Autor nie ocenia, nie potępia tego co się dzieje, daje nam za to rzetelny, porażający obraz miasta, które ogarnął chaos i gdzie króluje przemoc. Książkę, stanowiącą przykład literatury faktu, czyta się sprawnie pomimo mrocznego, ciężkiego tematu, który porusza. Jednocześnie nie sposób nie poddać się refleksyjnej myśli i nie zastanowić się jednocześnie jak to możliwe, żeby we współczesnym cywilizowanym świecie zdarzały się takie rzeczy. Tymczasem nikt nie obraża sobie sposobu na powstrzymanie tej fali przemocy i morderców, którzy stają się częścią ogółu. Stają się codziennością…

Charles Bowden, "Mordercze miasto", tłumacz: Emilia Skowrońska, Wydawnictwo Replika, premiera 3 listopada 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: mordercze miasto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Miasto Duchów - recenzja książki

Dowiedz się, czy warto przeczytać nową powieść Victorii Schwab.

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.