Recenzje - Literatura

House pod lupą

2009-10-29 15:04:16

 Dokora House'a nie trzeba nikomu przedstawiać. Serial ten, będący ekscentryczną mieszanką złożoną z naukowości „CSI: Zagadek Kryminalnych", dramaturgii „Ostrego Dyżuru", ironicznego humoru oraz zgryźliwego, uzależnionego od tabletek przeciwbólowych bohatera głównego po prostu musiał odnieść sukces. Kwestią czasu było pojawienie się różnorodnych gadżetów, w tym także i książek, po które mogliby sięgnąć wierni fani w momencie oczekiwania na kolejny odcinek ulubionego serialu.

„Dr House. Całkowicie bez autoryzacji" pod redakcją Leah Wilsona to nic innego, jak zbiór zagranicznych artykułów obracających się wokół fenomenologii tego popularnego serialu. Książka została podzielona na cztery części - w pierwszej znajdziemy felietony na temat samego widowiska telewizyjnego oraz długiej drogi, jaka dzieliła sam pomysł na House'a od tego, co aktualnie oglądamy. Przykład? Zawód głównego bohatera nie był początkowo ustalony, w jednej wersji roboczych scenariusza był on... hydraulikiem. Wizja to doprawdy wstrząsająca, sami przyznacie.

Druga koncentruje się na samej postaci Gregory'ego House'a. Znajdziemy w niej między innymi ciekawy artykuł nawiązujący do filozofii twórczości masowej oraz spojrzenie na postać głównego bohatera z brytyjskiej perspektywy. Nie mogło tu również zabraknąć sztandarowego już porównania House'a do Holmesa.

Trzecia część skupia się na psychologii i złożoności umysłu głównego bohatera.  Autorzy poddają między innymi analizie proces podejmowania decyzji w medycynie i odsłaniają podobieństwa między metodą diagnostyczną doktora House`a a tą, którą posługują się lekarze medycyny rodzinnej.

Czwarta to analiza relacji House'a z innymi serialowymi postaciami. Eseiści zastanawiają się, dlaczego tak właściwie Wilson wciąż odzywa się do House'a, analizują dynamikę co najmniej dwuznacznego konfliktu House-Cuddy oraz szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak naprawdę zatrudnił on Cameron, Foremana i Chase'a.

Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczona tą publikacją. Autorzy esejów to osoby o różnym wykształceniu, często związani ze środowiskiem psychologicznym. Potrafią oni spojrzeć krytycznie zarówno na sam serial, jak i postać głównego bohatera. Ich filozoficzno-naukowa perspektywa pozwala na dostrzeżenie pewnych niuansów, zachęca do pochylenia się nad psychologiczno-społecznym tłem serialu oraz umożliwia przyjęcie nieco bardziej świadomego stanowiska wobec kultury masowej.

„Dr House. Całkowicie bez autoryzacji" to ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych serialem. Jakby nie patrzeć sam fakt powstania tej książki jest swoistym hołdem na scenarzystów serialu. Stworzyli oni postacie tak wyraziste i tak złożone, że da się je analizować, a potem napisać o tym interesujący i całkiem pokaźny artykuł. Myślę, że w przypadku niewielkiej ilości seriali byłoby to wykonalne.

Dr House. Całkowicie bez autoryzacji, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera 6 października 2009

Marta Nieborak
(marta.nieborak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Dr House. Całkowicie bez autoryzacji recenzja opinie książka

Dr House (8)

Dr House  - Zdjęcie nr 1
Dr House  - Zdjęcie nr 3
Dr House  - Zdjęcie nr 4
Dr House  - Zdjęcie nr 5
Dr House  - Zdjęcie nr 6

Najlepsze cytaty z serialu Dr House (30)

Najlepsze cytaty z serialu Dr House  - Zdjęcie nr 1
Najlepsze cytaty z serialu Dr House  - Zdjęcie nr 2
Najlepsze cytaty z serialu Dr House  - Zdjęcie nr 3
Najlepsze cytaty z serialu Dr House  - Zdjęcie nr 4
Najlepsze cytaty z serialu Dr House  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • fenomenologia [0]
    filozof
    2009-10-30 11:23:57
    "...zbiór zagranicznych artykułów obracających się wokół FENOMENOLOGII tego popularnego serialu" ???? ktoś tu używa słów, których znaczenia nie rozumie.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.