Recenzje - Literatura

Don Paolo z Olsztyna

2010-04-16 10:12:28

Mafia, której nazwa pochodzi od pierwszych liter hasła towarzyszącego Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej: Morte Alla Francia Italia Anela, to zorganizowana grupa przestępcza. Organizacja mająca swoją główną siedzibę w Palermo prowadzi rozległe interesy, a jej wpływy sięgają do polityki, policji czy innych instytucji o kluczowym znaczeniu dla życia społeczno-gospodarczego państwa.

Kup książkę>>

Mafia to jednak nie tylko słoneczna Sycylia, niemal każdy kraj ma swoje rodziny kontrolujące mroczną stronę ich życia i lokalną przedsiębiorczość. Również w Polsce znane są takie terminy jak grupa pruszkowska, wołomińska czy łódzka, a ich aktywność (i skuteczność) przerasta Urząd Skarbowy czy ZUS razem wzięte, przynajmniej jeśli chodzi o przepływ pieniędzy i ściągalność zadłużenia.

Tyle tylko, że styl polskich przestępców nie dorównuje temu włoskiemu, a eleganckie garnitury, wyrafinowane tortury, klasę i szyk zastępują dresy, złote łańcuchy i tzw. „mordobicie”. Tylko jeden człowiek może poszczycić się efektywnym lookiem rodem z filmów o włoskiej mafii – mowa tu o Pawle Karlickim vel Don Paolo. Ten samozwańczy, domniemany brat we krwi Padle Don Piedro Coliny z Palermo trzęsący Olsztynem to nie kolejny poszukiwany listem gończym polski opryszek. To genialny gangster, były wyrobnik, czasowy emigrant, a przede wszystkim bohater rewelacyjnej (rewolucyjnej) książki Filipa Onichimowskiego „Człowiek z Palermo”.

Patrząc na dzieje Pawła można by rzec, że jego historia jest on spełnieniem snów każdego drobnego złodziejaszka czy wykolejonego nastolatka, a powiedzenie „od pucybuta do milionera” zyskuje tu nowe znaczenie. Właściwie bardziej adekwatne byłoby „To przypadek nie chęć szczera zrobi z ciebie wnet gangstera”, bowiem zbieg okoliczności, splot kilku pozornie błahych wydarzeń sprawił, że bezrobotny „cienias” stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi w pięknym Olsztynie.

Wyjeżdżając na saksy do Francji wraz z przyjacielem Markiem (późniejszym Don Marco) nawet nie przypuszczał, ze otwierają się przed nim wrota do nowego życia. Po skończonym sezonie na jabłka jadzie na Sycylię by w pocie czoła pracować na budowach dla niejakiego Stacha Runca. Tam, w słonecznym mieście Palermo Paweł znajduje swój dom, poznaje smak wybornego chianti i dużych pieniędzy, a oprócz stwardniałej skóry na dłoniach zyskuje także mistrza i przewodnika po życiu. Trzy lata nauki szpachlowania i gipsowania, przeplatane szkoleniami pobieranymi u Stacha, wypchane kieszenie i walizka oraz stiletto piękne jak dzieło sztuki narzędzie śmierci – oto bilans wyjazdu Pawła.

Dopiero w Polsce, w rodzimym Olsztynie dopada go szara rzeczywistość i … młodociani przestępcy. Teraz to oni szastają pieniędzmi Pawła na prawo i lewo, a jemu po miesięcznym pobycie w szpitalu zostaje jedynie nędzne ocalałe 2 tys. Euro i włoski sprężynowiec – znak mafii. Nie wie jeszcze, że właśnie stiletto i furia. która się w nim obudziła, stworzą nowego człowieka. Niczym feniks z popiołów powstaje Don Paolo, pałający żądzą odwetu, a vendetta (krwawa zemsta) i omerta (zmowa milczenia) będą odtąd jego hasłami sztandarowymi.

„Człowiek z Palermo” to błyskotliwa, sensacyjna opowieść, a jednocześnie cyniczne i trzeźwe spojrzenie na polską rzeczywistość, gdzie „na układy nie ma rady”. Filip Onichimowski wykorzystując niezwykły zmysł obserwacji tworzy postacie utkane z emocji, roszczeń i dążeń, ale i ukształtowane przez środowisko w jakim się znajdują. Dodatkowo w tekst książki wplecione są szczegółowe informacje na temat specyfiki działania i kultury organizacyjnej mafii, które dodają szczypty pikanterii i grozy. Ale o szczegółach cicho sza zgodnie ze sztandarowymi hasłami sycylijskiej grupy. Vendetta i Omerta – alternatywą zaś jest tylko śmierć!

Filip Onichimowski, "Człowiek z Palermo", Wydawnictwo JanKa, premiera 15 marca 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: człowiek z palermo recenzja książka Filip Onichimowski janka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Okładka komiksu Czarna Orchidea
"Czarna Orchidea" - recenzja komiksu

Przełom w świecie powieści graficznej w nowym wydaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.