Recenzje - Literatura

Co ma Zmierzch do historii?

2010-08-10 10:22:20

Za czasów Edwarda wszystko było prostsze, a świat wyglądał zupełnie inaczej. Czy na pewno? Nancy R. Reagin w książce „Zmierzch i historia” dowodzi ,  że nasze, Belli, jak i samej Meyer wyobrażenia o tym, jak to było, gdy Carlise przejmował obowiązki pastora, a Edward mógł być potencjalnym kandydatem na - jeszcze żywego - małżonka niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Kup książkę>>

Książka wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest doskonałym kompendium wiedzy na temat sagi, tak dla jej sympatyków, jak i oponentów. Powieść Stephani  Meyer została szczegółowo omówiona w kontekście historycznym z uwzględnieniem licznych możliwych scenariuszy.  I tak oto czytelnik może się dowiedzieć, jak faktycznie wyglądały zaloty w czasach młodości Edwarda Masena, wzbogacić się o wiedzę, iż  wiek młodego narzeczeństwa również w owych czasach nie był nadto powszechny, jak również rozwiać wyobrażenia o historii rodem z Ani z Zielonego Wzgórza. Patriarcha rodu Cullenów nie mógł polować na wampiry, bo nikt o nich w Europie jeszcze nie słyszał, a poziom prawdopodobieństwa wylegiwania się w stercie gnijących ziemniaków mieszczańskiej piwnicy bliski jest zeru. Dlaczegóż to? Bo jako produkt  obecny w Europie od zaledwie kilkunastu lat były produktem wysoce luksusowym i nikt nie pozwoliłby sobie ani na dopuszczenie ich do stanu gnilnego, a i tym bardziej na stworzenie z nich sypialni dla na wpół martwego łowcy czarownic.

Irracjonalnych teorii  i braku zgodności z faktami zaczerpniętymi rodem z podręcznika do historii powszechnej jest więcej.  Ale wytykanie błędów i nieścisłości to nie jedyny ciekawy aspekt tej książki.  Ważne jest tez studium psychologii postaci. Autorka analizuje ich zwyczaje, sposób postrzegania rzeczywistości i  relację interpersonalne w kontekście ich docelowego miejsca pochodzenia, jak i czasów w których przyszło im dorastać.  Zrozumieć można  zdystansowanie i kurtuazję Jaspera, pychę i przyziemność Rosalie, czy zanik pamięci o życiu sprzed przemiany w wampira w przypadku Alice.

Ślepo zapatrzonym i bezkrytycznym miłośnikom sagi nie polecam tej lektury, za  to przychylnych sadze, obiektywnych czytelników wyposażonych w dozę dystansu i krytycyzmu gorąco zachęcam do bliższego zapoznania się z ta książką.

Nancy R. Reagin, "Zmierzch i historia", Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera 29 czerwca 2010


Małgorzata Horodniczy
(malgorzata.horodniczy@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: zmierzch i historia recenzja książka kup nancy r reagin saga zmierzch błędy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.