Nowości - Literatura

Antologia "2018" zbiera najlepsze polskie opowiadania

2016-12-08 09:11:52

O tym, co nas czeka w 2018 roku, opowiada antologia "2018" (Antologia opowiadań pod redakcją Dariusza Sośnickiego), z najlepszymi polskimi opowiadaniami wybranymi w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Jej premiera odbędzie się już 18 grudnia 2016 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Do 2 maja 2018 roku zostało niewiele czasu. Za mało, by się spodziewać, że świat będzie wyglądał wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj. Raczej nie będziemy latali na weekend na Księżyc. Mars nie zostanie zasiedlony, nie będzie takiej potrzeby, lodowce nie rozmarzną i woda nie zaleje rozległych połaci Ziemi, choć pewnie naukowcy odnotują dalsze niepokojące zmiany w klimacie naszej planety. Niestety, lody, w które złożono ciało niepoprawnego optymisty Walta Disneya, także się nie roztopią, śmiertelne choroby nadal będą śmiertelne. Te same rzeki, na przykład Brda, będą przepływały przez prawie takie same miasta, na przykład Bydgoszcz.

Hasło 2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz stał się motywem przewodnim tegorocznego Konkursu na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, który odbył się w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną otrzymała Joanna Pawłusiów za Kilka słów o moim bracie, a jurorami byli Anna Marchewka, Agnieszka Wolny-Hamkało i Dariusz Sośnicki, który jednocześnie jest redaktorem antologii 2018 zawierającej wszystkie teksty nominowane do nagrody głównej konkursu. - Autorzy tegorocznej antologii wyciągnęli właściwe wnioski z hasła konkursu i trzymają wyobraźnię na wodzy - mówi Dariusz Sośnicki, - Ich światy przedstawione są raczej swojskie, ich obawy i nadzieje wyrastają ze świata dzisiejszego i tutejszego - mówi.

Premiera antologii odbędzie się w niedzielę 18 grudnia 2016 roku o godz. 16.00 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. W trakcie spotkania autorzy przeczytają fragmenty swoich tekstów. Rozmowę poprowadzi redaktor antologii Dariusz Sośnicki.

Opowiadania:

Joanna Pawłusiów, Kilka słów o moim bracie
Maksymilian Nowicki, Plan działania
Jarosław Dudycz, Przez kuchenne drzwi
Paweł Radziszewski, Najważniejsza rzecz na świecie
Olga Gitkiewicz, Lorem ipsum
Dorota Lizurej, Cięcie
Szymon Wegner, Ostatni podryw Janka
Dagmara Klein, Na drugi brzeg
Joanna Pachla, Matka boska od pekapu
Michał R. Wiśniewski, Nienasycony głód
Izabela Horbik, Fala
Kamil Szuszkiewicz, O perspektywach
Weronika Doboszyńska, Legendarny bohater
Przemysław Ćwik, Transformacja
Paula Betscher, Córka fryzjera Adama

O MFO

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej.

Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania. MFO pod marką Wydawnictwa Igloo prowadzi działalność wydawniczą, której efektem są m.in. antologie tematyczne. Dyrektorem artystycznym MFO jest Marcin Hamkało.

MD/ip

fot. materiały prasowe

projekt okładki: Aga Jarząbowa

Słowa kluczowe: najlepsze opowiadania, festiwal opowiadania, antologia 2018, konkurs na opowiadanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Bazyliszki komiks Egmont
"Bazyliszki" - nowy cykl komiksów zabiera nas do przedwojennej Warszawy

To historia o mieście, które jak w przedwojennych filmach zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety i tajemniczy awanturnicy.

Nim wstanie dzień komiks
Premiery komiksów Egmontu na czerwiec 2020

Nowości komiksowe w nadchodzącym miesiącu są bardzo interesujące.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.