Recenzje - Literatura

A gdy zabraknie prądu…

2012-08-08 09:27:12

Ta książka powstała po to, by przekazać ludziom sensowne i sprawdzone w praktyce narzędzia i techniki, które pomagają osiągnąć spokój ducha, harmonię oraz niezależność w trudnych czasach. […] Gdy łódź tonie, jest już za późno, by sięgnąć po lekturę i uczyć się pływać! Właściwe przygotowanie do sytuacji kryzysowej może mieć ogromne, wprost fundamentalne znaczenie dla czyjegoś życia.

„Gdy rozpęta się piekło. Poradnik survivalowy na czas kataklizmu” – tak zatytułowana jest książka Cody’ego Lundina, amerykańskiego trenera survivalu outdoorowego. Co zrobić, gdy dojdzie do kataklizmu? Jak sobie radzić? A przede wszystkim, jak na to się przygotować – nie tylko od strony zaplecza, ale i od strony psychologicznej? Czego spodziewać się po rodzinie, sąsiadach, rządzie i…własnym ciele? Na to wszystko odpowie dzieło wspomnianego przeze mnie autora.

Dawno tak ciężko nie czytało mi się jakiejś książki. Gdy tylko sięgałem po nią, z moich ust wydobywało się ciężkie westchnienie, jakbym po raz kolejny sięgał po, często niesamowicie nudną, literaturę akademicką. Po prawdzie niewiele się pomyliłem. Książka Lundina nie jest przykładem prozy, gdzie główny bohater zmaga się z problemami losu albo kuje swoje życie, niczym kowal rozgrzane do czerwoności żelazo. Najprościej mówiąc, jest to poradnik, który powinien przygotować człowieka na to, co może się stać w przypadku katastrofy. Jakiej katastrofy, zapewne zapytacie. Każdej możliwej. Począwszy od powodzi, poprzez wielodniowe śnieżyce, a kończąc na chyba najgorszej tragedii, jaka może spotkać XXI wiecznego mieszczucha – utracie dostępu do prądu elektrycznego.

Dlaczego tak ciężko czytało mi się ową literaturę? Może właśnie przez ów brak fabuły, przez czasami nudny ton, który często przyjmują znudzeni wykładowcy, po raz setny próbujący przekazać wiedzę swoim nie do końca inteligentnym studentom.  Może przez to, że treść podzielona jest na bardzo krótkie, części, które często brzmią, jakby były żywcem wyjęte z kiepskiego portalu dla zapaleńców trekkingu. Zwłaszcza tych niedzielnych. I po raz pierwszy denerwowała mnie rozbudowana forma graficzna książki, ale o tym później.

Bądźmy jednak uczciwi, autor w swej, dla jednych nudnej dla drugich niesamowicie wciągającej, książce dzieli się niesamowitymi pokładami wiedzy. Nie sposób odebrać temu człowiekowi miana kogoś, kto się na swojej pracy zna, lubi ją, żyje nią i stara się podzielić. Może nie zawsze w sposób odpowiedni, ale to już kwestia subiektywna. Mnie nie do końca przekonała.

Warstwa graficzna. Wreszcie książka, która ją uwzględniła! Świetne rysunki i grafiki, dopracowane, tworzone przez mistrzów, między innymi Russa Millera. Jednak…pozostaje pewno ale.  Otóż książka zapełniona jest elementami graficznymi niczym „dobra kasza skwarkami”, cytując klasykę polskiego kina. Odciąga to momentami wzrok, rozprasza uwagę (a ta jest przecież ważna w literaturze, bądź co bądź edukacyjnej), wprowadza lekki chaos, zamęt i zamieszanie. Rysunki świetne, piękne, dawać mi je tu, ale…po co aż tyle? Od przybytku głowa nie boli, ale zemdleć potrafi. Mnie zemdliło.

Podsumowując, książkę Lundina polecam głównie zapaleńcom tematu. Albo osobom, które z jakichś powodów chcą się zabezpieczyć przez czyhającym, potencjalnym zagrożeniem. Mnie książka nie przekonała, jednak doceniam w pełni wiedzę w niej zawartą.

Tym razem pozwolę sobie ocenić książkę na innych zasadach, jako że nie podlega ona kryteriom dotychczas przeze mnie używanym.

Ocena w skali akademickiej:
Warstwa graficzna: 4.0
Warstwa merytoryczna: 5.0
Wartość rozrywkowa: 3.0
Ogólne odczucia: 3.5
Ocena końcowa: 3.9

Cody Lundin, Gdy rozpęta się piekło. Poradnik survivalowy na czas kataklizmu, Pascal, 2012

Bartek Janiczek

Słowa kluczowe: Gdy rozpęta się piekło recenzja książka Cody Lundin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.