Dzieje się - Literatura

5 rzeczy, których nie wiecie o łacinie

2016-03-29 11:18:55

James Bond w kluczowej scenie "Spectre" stwierdza: Tempus fugit. Agent 007 wie, że znajomość łaciny przydaje się na co dzień, a w ekstremalnych sytuacjach może nawet uratować życie.

Podobnego zdania jest Stanisław Tekieli, niestrudzony popularyzator łaciny. Dzięki jego bestsellerowej książce "Burdubasta" Polacy przekonali się, że to tylko pozornie martwy język - łacina funkcjonuje nie tylko w antycznych dokumentach, ale z powodzeniem wykorzystywana jest przez popkulturę.

W "Burdubaście Bis" autor ponownie zabiera nas do fascynującego świata łacińskich znaczeń. Z humorem i werwą wyjaśnia przysłowia, zwroty i terminy, przybliża zapomniane zwyczaje i przesądy. Nic co łacińskie nie jest mu obce. Przekonajcie się sami. Oto pięć rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście.

Veni, vidi, vici
- to słynne stwierdzenie wypowiedziane przez Juliusza Cezara o zwycięstwie nad królem Pontu. Jednak mniej znana jest jego trawestacja autorstwa Jana III Sobieskiego, który stwierdził: Veni, vidi, Deus vicit, mając na myśli boską interwencję i pomoc w triumfie nad Turkami pod Wiedniem.

Mieszkańcy Rzymu byli bardzo przesądni: bali się kota, który nieproszony wchodził do czyjegoś domu. Pecha przynosiły według nich także kobiety niosące wrzeciono i kogut piejący nagle podczas uczty. Zwrot Gallina cantavit („Zapiała kura”) wróżył nieszczęście, nawet jeśli kura robiła to bona fide („w dobrej wierze”).

Sentencja Ora et labora ("Módl się i pracuj") to motto zakonu św. Benedykta, patrona nauczycieli i uczniów, Europy, zakonników i dobrej śmierci. Hasło w lekko zmienionym kształcie przyjęli także pierwsi rugbiści na świecie z angielskiej miejscowości Rugby.

In silvam ligna - "nosić drzewo do lasu" to określenie oznaczające robienie czegoś pozbawionego sensu ma odpowiedniki w wielu językach: Grecy noszą sowy do lasu, Anglicy  - węgiel do Newcastle, a Czesi leją wodę do Dunaju.

Homo homini lupus est - "człowiek człowiekowi wilkiem" to cytat z komedii Plauta. Wilk był w starożytności pogardzanym zwierzęciem, w odróżnieniu od wilczycy, która wykarmiła Remusa i Romulusa.

Wszystkim, którzy chcieliby - niczym James Bond - sypać łacińskim sentencjami jak z rękawa polecamy obie części "Burdubasty". Wśród fanów tytułu jest prof. Jerzy Bralczyk: - To propozycja dla erudytów z dużym poczuciem humoru. Książki dostępne są w księgarniach w całej Polsce.

MD/ip

Słowa kluczowe: przysłowia łacińskie, łacina powiedzenia, stanisław tekieli
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
27. Wrocławskie Targi Dobrych KsiąÅźek
Poznaj węgierskich pisarzy na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek Wrocław

Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców.

Audiobooki i ebooki w promocji
Audiobooki i ebooki w promocji, czyli polowanie czas zacząć Wrocław

Dowiedz się, jak sprawdzać, które z nich są obecnie w promocji i upoluj dla siebie coś ciekawego!

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.